تبلیغات
نواهای ماندگار و خاطره انگیز - مطالب مرداد 1393


آهنگ معروف
Mammagamma   كه بیشتر در برنامه های  سیاسی از جمله گزارش هفتگی و ورزشی از جمله ورزش و مردم در  دهه شصت و هفتاد بیشتر پخش می شد. به یاد آن روزها و آن برنامه ها می شنویم .

آهنگساز :  The Alan Parsons Project --آلن پارسونز
آلبوم :  Eye in the Sky --
چشم در آسمان
سال تولید  : 1982
کیفیت :  320kbps
حجم  : 8.34 MB
مدت زمان  : 03:34
طبقه بندی: آهنگهای بی کلام، 
برچسب ها: موسیقی بی کلام زیبا و ماندگار از آلن پارسونز، musickhatereh.mihanblog.com، آهنگ ورزشی قدیمی، The Alan Parsons Project --آلن پارسونز، Mammagamma، Eye in the Sky --چشم در آسمان، نواهای ماندگار و خاطره انگیز،  

تاریخ : چهارشنبه 29 مرداد 1393 | 11:33 ب.ظ | نویسنده : جابر وسیله ایردموسی | نظراتملودی زیبای Mon Amour (سه شنبه عزیز ) فرانک ثور از  آلبوم رویاهای پایپ این آهنگ رو زیاد شنید ه ایم و یاد آور روزها و شب های دهه هفتاد می باشد . به یاد اونروزها كه ارزش یكبار  و چندین بار شنیدنش را هم دارد ، می شنویم .

مشخصات آهنگ

نام آهنگ : Mon Amour (سه شنبه عزیز)
آهنگساز :  Franck Thore  - فرانک ثور
آلبوم :   Pipe Dreams-رویاهای پایپ
سال تولید : 1990
کیفیت  : | 128kbps
حجم  : 4:86MB
مدت زمان  : 5:15طبقه بندی: اركستر سمفونیك، 
برچسب ها: Franck Thore، Mon Amour، سه شنبه عزیز، ملودی زیبا و معروفMon Amour (سه شنبه عزیز ) فرانک ثور از آلبوم رویاهای پایپ، musickhatereh.mihanblog.com، Franck Thore - فرانک ثور آلبوم : Pipe Dreams-رویاهای پایپ، نواهای ماندگار و خاطره انگیز،  

تاریخ : چهارشنبه 29 مرداد 1393 | 09:32 ب.ظ | نویسنده : جابر وسیله ایردموسی | نظرات


کارمینا بورانا مجموعه ای از آوازهای قرن سیزدهم میلادی است که پایه و اساس کارهای موسیقی کارل ارف، آهنگساز و مدرس موسیقی آلمانی برای ساخت آوازهای کرال قرار گرفت. مجموعه کارهای کرالی که کارل ارف از روی این سرود ها تهیه کرد برای اولین بار در در سال 1937 اجرا شد و پس از آن به یکی از متداول ترین و محبوبترین کارهای کرال در قرن بیستم تبدیل شد. این آوازها بصورت جداگانه و یا در فیلم های تلویزیونی و سینمایی - از جمله قسمت اول ارباب حلقه ها - به کرات اجرا شده است.
کارمینا بورانا مجموعه ای از دست خط هایی است که هم اکنون در کتابخانه ایالتی باواریا در مونیخ (زادگاه کارل اورف) نگهداری می شود. این مجموعه شامل بیش از 1000 شعر و سرود است که در اوایل قرن سیزدهم میلادی تهیه شده اند. اصطلاح کارمینا بورانا - در لاتین به معنی سرودهای بورانا - برای اولین بار توسط موسیقی شناسی به نام یوهان آندریاس اشملر (Johann Andreas Schmeller) بکاربرده شد.
اشملر این مجموعه از سرود ها را از روی دست نوشته هایی تهیه کرد که در سال 1847 از یک صومعه در جنوب مونیخ پیدا شده بود؛ آنها متعلق به یک راهب بندیکت در همان صومعه بودند. بررسی های اخیر نشان می دهد که ریشه اصلی این سرودها متعلق به این قسمت از مونیخ نبوده و به احتمال زیاد از اتریش به آنجا آورده شده است. اغلب این سروده ها به زبان لاتین هستند اما برخی از آنها نیز به گونه های قدیمی تر زبان آلمانی نوشته شده اند. قسمت اعظم این سرودها دارای مضامین مذهبی، سیاسی، اخلاقی، عشقی و عرفانی هستند.

 

Carl Orff , 1895 – 1982

اشملر این سروده ها را منتشر کرد تا اینکه در سال 1935 کارل ارف بطور کاملآ اتفاقی با این سروده ها آشنا شد و با خواندن آنها تصمیم گرفت برای آنها موسیقی تهیه کند. لذا تصمیم گرفت تا کار بزرگی را بر اساس این سروده ها برای ارکستر و گروه کر تهیه کند. نسخه های خطی موجود این نوشته ها خود حاوی ملودی هایی قرون وسطایی بودند، اما ارف تصمیم گرفت تا ملودیهای خود را جایگزین آنها کند تا تطبیق بهتری با کلام داشته باشند. اولین اجرا شامل حرکات نمایشی مانند رقص هم بود، اما امروزه کمتر مشاهده می شود که با اجرای این قطعات حرکات نمایشی هم اجرا شود.
کارل ارف در زیرنویس پارتیتور تهیه شده برای این سرودهای قرون وسطایی از این عبارت استفاده کرد :
"سرودهای روحانی برای خواننده و کر که بصورت گروهی با ارکستر و تصاویر جادویی باید اجرا شوند."
کارمینا بورانا را می توان از جمله مشهورترین کارهایی که در زمان حکومت نازی ها در آلمان سروده شده است، نامید. اجرای اول این سرودها به هشتم ژوئن سال 1937 در سالن اپرای فرانکفورت باز می گردد. هر چند در ابتدا منتقدین موسیقی محلی برخورد خوبی با این کار ارف نداشتند اما با علاقه و حمایتی که حزب نازی از این موسیقی نشان داد، کارل ارف به یکباره به شهرت بسیاری دست پیدا کرد و از او خواسته شد تا موسیقی های بیشتری در این فضا برای فرهنگ و تمدن "آریایی" تهیه کند.
در ادامه قسمتی بسیار زیبا و به یادماندنی از این اپرا را با تنظیم رابرت شاو برنده 14 جایزه گرمی می توانید بشنوید:


آهنگساز: کارل ارف
تنظیم برای ارکستر: رابرت شاو
اجرا: ارکستر سمفونی آتلانتا
کر: گروه کر پسران آتلانتا
تنور: ویلیام براون
سوپرانو: جودیث بلگن
طبقه بندی: اركستر سمفونیك، 
برچسب ها: اپرای کارمینا بورانا اثر کارل ارف، musickhatereh.mihanblog.com، کارل ارف، یوهان آندریاس اشملر (Johann Andreas Schmeller)، Carl Orff، رابرت شاو، نواهای ماندگار و خاطره انگیز،  

تاریخ : چهارشنبه 29 مرداد 1393 | 08:26 ب.ظ | نویسنده : جابر وسیله ایردموسی | نظرات


فیلم پاپیون یا پروانه سومین همکاری جری گلداسمیت با کارگردان این فیلم یعنی فرانکلین جی شافنر است که آهنگسازی و ساخت موسیقی متن آن را بر عهده داشت. موسیقی فیلم نامزد دریافت جایزه اسکار برای بهترین موسیقی متن فیلم در سال ۱۹۷۴ شد و جزء یکی از برترین موسیقی ها در دنیای سینما بشمار می آید. موسیقی بسیار زیبایی که تجلی بخش معنای واقعی آزادی و رهایی در وجود هر انسانیست. شنیدنش خالی از لطف نیست .
پخش آنلاینطبقه بندی: موسیقی فیلم، 
برچسب ها: موسیقی تیتراژ آغازین فیلم سینمایی پاپیون (پروانه) ساخته جری گلداسمیت، فرانکلین جی شافنر، musickhatereh.mihanblog.com، جری گلداسمیت، فیلم پاپیون یا پروانه، نواهای ماندگار و خاطره انگیز،  

تاریخ : چهارشنبه 29 مرداد 1393 | 12:53 ق.ظ | نویسنده : جابر وسیله ایردموسی | نظرات


شاید شما سوزانا وگا را نشناسید. اما حتما یکی از معروفترین آهنگهایش را بی‌اینکه خودتان بدانید شنیده اید: «تامز دینر».
همون آهنگی كه دهه هفتاد تو تلویزیون های قدیمی و سیاه سفید و گاها رنگی رنگ و رو رفته در 
تیتراژ آغازین یك كارتون ژاپنی زیبا و دلنشین می شنیدیم . این آهنگ همان آهنگ  كارتون پرین یا همان با خانمان است.
تیتراژ پرین یا همان «باخانمان» یک ویژگی خاص داشت: تازه موج جلوه های ویژه کامپیوتری به صدا و سیما رسیده بود و همکاران محترم هم از ذوق و سرخوشی سر از پا نمیشناختند و هر چیزی را که یاد گرفته بودند، از نصف کردن افقی و عمودی کادر که هر نصفش یک تصویر را نشان دهد تا تکه تکه کردن تصویر و پخش کردن و جمع کردنش تا توی هم رفتن تصاویر و آینه بازی و دیگر اقسام ژانگولرها را بی توجه به اصول بدیهی زیبایی شناسی با تولید انبوه روی این تیتراژ آزمایش کرده بودند.
باخانمان یک انیمیشن ژاپنی بود که بر اساس رمان هکتور مالو و با همین عنوان ساخته شد. کسی هم آخرش نفهمید چرا با وجود آواره و سرگشته بودن شخصیت اول قصه و بی‌خانمان بودنش مالو این اسم را انتخاب کرد.
پرین تقریبا با همه انیمیشنهای قبلی ژاپنی فرق میکرد. او اولین نوجوانی بود که به دنبال مادرش نمیگشت. چرا که خودش با چشمان خودش درگذشت آن عزیز از دست رفته را دید و با دستهای کوچکش پیکر آن عکاس هندی تبار را که هرگز در سوگ شوهر، سیاه از تن به در نکرد، به خاک سپرد.
وصلت نامیمونی بین دو طبقه از بالاترین و پایینترین طبقات جامعه (البته اگر این قصه را صدا و سیمای وطنی برای رفع مشکلات ممیزی به خوردمان نداده باشد!) به همین خاطر بود که گرچه او هم گه‌گداری روح لطیفش عود میکرد و با پاریکال و بارون، سگ و الاغ محبوبش سراغ بوی سیب و نفس حبیب را میگرفت، اما در مجموع از محبوبیت لازم بین تماشاچیان به‌خصوص خواهران (و البته مادران) عزیز برخوردار بود و هر چه آقای ویلفران در روند جست وجوی فرزند مرحومش ادموند جلوتر می‌رفت و به کشف هویت واقعی پرین نزدیکتر میشد، نفس‌های بینندگان هم بیش از پیش در سینه محبوس می­گردید.
این  مجموعه انیمه ۵۳ قسمتی است که توسط استودیو Nippon Animation ساخته شده‌است. پخش آن از ۱ ژانویه ۱۹۷۸ در کانال Fuji TV آغاز شده و تا ۳۱ دسامبر ۱۹۷۸ ادامه داشته‌ است.
داستان باخانمان داستان دختری بنام پرین است و دختر مردی فرانسوی و مادری هندی است. پدر پرین قبل از مرگ از همسر و دخترش میخواهد که به زادگاهشان برگردند.با مرگ پدر، پرین و مادرش مسافرت خود را آغاز میکنند تا خود را به روستایی کوچک در شمال فرانسه برسانند. با مریضی مادر، پرین ناچار میشود همه چیز حتی میمون محبوبش را برای بدست آوردن پول و خرید دارو بفروشد اما مادرش سرانجام در پاریس میمیرد. بعد از تحمل سختی های بسیار، پرین خود را به روستا میرساند و متوجه میشود پدربزرگش مالک پولدار کارخانه ای در روستا است. پرین خود را با نام مستعار معرفی میکند و صاحب شغلی در کارخانه میشود و منتظر است تا بالاخره حقیقت را به پدربزرگش بگوید…
پخش آنلاینطبقه بندی: آهنگ های کارتونی، 
برچسب ها: سوزانا وگا، musickhatereh.mihanblog.com، موسیقی تیتراژ آغازین كارتون با خانمان، هکتور مالو، تامز دینر، صدای كودكی مان، نواهای ماندگار و خاطره انگیز،  

تاریخ : سه شنبه 28 مرداد 1393 | 11:45 ب.ظ | نویسنده : جابر وسیله ایردموسی | نظرات


 اولین آلبوم امیر کریمی «غریبه» بود که به سفارش شرکت سروش در سال ۱۳۷۸ تهیه روانهٔ بازار موسیقی شد. در این آلبوم قطعه توحید جالب و ماندگار و آشنا برای همه است كه جهت تجدید خاطرات اواخر دهه هفتاد لینك دانلود این ترانه به همراه شعر این ترانه به اشتراك می گذارم.

مثل یخ بستن یک موج 
مثل طوفان شدن باد
لحظه پریدن از خواب 
در سکوتی مثل فریاد
حس قطره بودن ما 
در کنار کهکشانها
حس خالی شدن از حجم 
روی سقف آسمانها
در تحیر از فراسوی حیات 
در شگفت از انتهای کائنات
راز آغاز من و برگ
سر زندگی پس از مرگ 
مثل قلب یه قناری پر التهابم امشب
مثل برگی بر تن رود در مسیر خوابم امشب
مثل یخ بستن یک موج 
مثل طوفان شدن باد
لحظه پریدن از خواب 
در سکوتی مثل فریاد
حس قطره بودن ما 
در کنار کهکشانها
حس خالی شدن از حجم 
روی سقف آسمانها
در تحیر از فراسوی حیات
در شگفت از انتهای کائنات
راز آغاز من و برگ
سر زندگی پس از مرگ
مثل قلب یه قناری پر التهابم امشب
مثل برگی بر تن رود در مسیر خوابم امشب
در دلم چیزی فرو ریخت
مثل یک شهاب تردید
آذرخشی شد و تابید
پاره پاره تن خورشید
توحید توحید توحید توحید

شاعر : سعید امیر اصلانی

آهنگ ساز : محمدرضا چراغعلی

خواننده : امیر كریمیطبقه بندی: پاپ قدیمی، 
برچسب ها: توحید با صدای امیر كریمی، musickhatereh.mihanblog.com، : سعید امیر اصلانی، : محمدرضا چراغعلی، مثل یخ بستن یک موج مثل طوفان شدن باد، صدای كودكی مان، نواهای ماندگار و خاطره انگیز،  

تاریخ : سه شنبه 28 مرداد 1393 | 09:42 ب.ظ | نویسنده : جابر وسیله ایردموسی | نظرات

                                  


یادش به خیر، هر چهارشنبه در سال‌های میانی دهه هفتاد صدای مرحوم خسرو شکیبایی بر تیتراژ آغازین خانه سبز، ما را به تماشای مجموعه‌ای راغب می‌کرد که جنس اصیل یک زندگی ایرانی و مناسبات با هویت یک خانواده ایرانی را برایمان نمایش می‌داد. عاطفه گفتن‌های بغض آلود رضا صباحی و ترکیب جادویی مناسبات آدم‌های خانه سبز، پرسونایی از شکیبایی و دیگر بازیگران این مجموعه ارائه کرد که همچنان در قلب هر ایرانی نشسته‌اند.

به نظر من یه خونه هر جایی می تونه باشه ، می تونه بالای یه ساختمون بلند باشه ، می تونه تویِ یه کوچۀ قدیمی که زیر ِ یه بازارچه اَس باشه ، می تونه بزرگ یا می تونه کوچیک باشه . می تونه برای هر کس مفهومی داشته باشه یا هر رنگی داشته باشه ، می تونه به رنگِ آجر یا به رنگ ِ شیشه و سنگ باشه . میتونه رنگ ِ قرمز یا به رنگ...

ولی من یعنی بهتر بگم ما ، معتقدیم خونه هر چی که باشه باید سبز باشه . بله سبز و همیشه سبز .


سبز ِ سبزم ریشه دارم

من درختی استوارم

سبزِ سبزم ریشه دارم

در زمستان هم بهارم

شور و عشق و شادیم را

از خُدایَم هدیه دارم

هر چه هستم هر چه باشم

چشمه ام ، پاکم ، زلالم

سبد سبد ستاره

از آسمون می باره

تو قلب ِ پاک ِ گُلدون

بهار خونه داره

بهار خونه داره

بیا بیا دوباره

چِشام به انتظاره

بارون داره می باره

بوی ِ تو رُ میاره

بوی ِ تو رُ میاره
طبقه بندی: تیتراژ برنامه های رادیو وتلویزیون، 
برچسب ها: تیتراژ آغازین خانه سبز با دكلمه مرحوم خسرو شكیبایی و خوانندگی علی تفرشی، musickhatereh.mihanblog.com-نواهای های ماندگار و خاطره انگیز -Khane Sabz، مسعود رسّام، بهرام دهقانیار، خسرو شکیبایی، صدای كودكی مان، سبز سبزم ریشه دارم،  

تاریخ : سه شنبه 28 مرداد 1393 | 08:32 ب.ظ | نویسنده : جابر وسیله ایردموسی | نظرات
آهنگ خاطره انگیز تیتراژ کارتون سرزمین کوچولوها
آهنگ Flute کاری از گروه دو نفره Barcode Brothers
آهنگ Barcelona Night-(شب بارسلونا )- اتمار لیبرت
آهنگ زیبا و خاطره انگیز ای ساربان با صدای مهرداد کاظمی
ترانه خاطره انگیز دست همت با صدای عباس بهادری
ترانه خاطره انگیز طبل شادی با صدای امید جعفری
ترانه زیبا و خاطره انگیز سبزینه آوای دوست با صدای سعید شهروز
سرود ماندگار و خاطره انگیز سرو آزاد (جانبازی صبورم )با صدای حسن فدائیان
برنامه رادیو جنگ با اجرای محمود کریمی علویجه
تک آهنگ خاطره انگیز و ماندگار The thing (نکته). اثری از گروه کوتو
ترانه زیبا و ماندگار آدینه عهد با صدای مجید اخشابی
قطعه فوق العاده “کنسرتینو برای تار و ارکستر” اثر هوشنگ کامکار
ترانه زیبا و ماندگار گل مرداب با صدای فریدون بیگدلی
ترانه زیبا و خاطره انگیز مادر با صدای فریدون سلامت
تصنیف زیبا و ماندگار سودای دل با صدای سید حسام الدین سراج
آهنگ و مارش عزا اثر ماندگار و خاطره انگیز کاظم داودیان
آهنگ بی کلام زیبا lettre a Elise اثر ریچارد کلایدرمن Richard Clayderman
ترانه زیبا و ماندگار صبح امید با صدای امیر چرمگر
ترانه ماندگار و خاطره انگیز عشق علی با صدای هومن بختیاری
تصنیف زیبا و خاطره انگیز روز و شب با صدای علیرضا افتخاری
ترانه ماندگار و خاطره انگیز خلوت با صدای داود حیدری
ترانه زیبا و ماندگار وسعت سبز با صدای حمید غلامعلی
تیتراژ برنامه خاطرات کودکی ارسالی آقای د . حاج ناصری
وله ای زیبا و به یاد ماندنی از مرحوم مهران دوستی برای روز جهانی قدس
آهنگ J'y Suis Jamais Alle هرگز به من نرفته ایی اثر گیوم یان تیرسن (Guillaume Yann Tiersen)
سرود ماندگار و خاطره انگیز امداد با صدای محمد على گلپایگانى (گلریز )
آهنگ خاطره انگیز و زیبای بهار اثر استاد محمد شمس
تصنیف شنیدنی صورتگر چین با صدای ملک محمد مسعودی
ترانه زیبا و خاطره انگیز ماهیگیر با صدای عبدالرضا کیانی‌نژاد - مازیار
تصنیف فوق العاده زیبا و ماندگار و خاطره انگیز جان عاشق با صدای بهرام حصیری
لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
تعداد کل صفحات : 2 ::      1   2  
لطفا از دیگر صفحات نیز دیدن فرمایید
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • الیاس موزیک